關於糖霜課程

糖霜餅乾看似簡單,其實很花費時間。


老師在準備事前作業都需要花時間,像是調色、打糖霜、想設計等等。


為什麼糖霜餅乾的價格不便宜?


因為需要花很多時間去處理、每個填色烘乾等等,都需要花時間跟心思去處理。


在台灣,正常一片的價格是台幣80塊起跳的。


在紐約物價稍高,物資也沒有台灣那麼容易取得,價格自然會在多一些!






Recent Posts

See All

Hello, everyone. I'm Hannah Hsu, I originally from Tainan, a city in Taiwan, but I currently live in New York. I graduated from the Institute of Culinary Education to study Pastry and Baking Art in 20